Larp to aktywność na pograniczu gry i sztuki, polegająca na realizacji zadań i celów poprzez wcielaniu się w role oraz na wspólnym tworzeniu i przeżywaniu opowieści, podobnie jak w improwizowanym teatrze.

Larpy są nadal mało znaną w Polsce, ale na świecie używaną powszechnie formą rozrywki oraz cenioną metodą edukacji nieformalnej. Są stosowane zarówno przez placówki edukacyjne i organizacje pozarządowe, jak również przez firmy i korporacje. W zależności od budowy i przeznaczenia larpy mogą służyć budowaniu grupy, zwiększaniu kompetencji, przekazywaniu wiedzy oraz kształtowaniu postaw; jednak najczęściej służą po prostu dobrej zabawie. Uczestnik gry staje się jednocześnie widzem i aktorem, grając i odgrywając obserwuje i reaguje na działania pozostałych. W ten sposób rodzi się opowieść, za każdym razem inna i wyjątkowa.

Udział w larpach pobudza kreatywne myślenie i inteligencję emocjonalną, wyrabia umiejętności komunikacyjne i negocjacyjne, zwiększa pewność siebie, uczy empatii i radzenia sobie w stresujących sytuacjach. Bywa też formą wyprawy do czasów i miejsc, które nie sposób odwiedzić inaczej.

Jak może wyglądać Twój pierwszy larp? Cóż, chyba najlepiej przedstawili to w poniższym filmie larpowcy z czeskiej grupy Court Of Moravia (można włączyć polskie napisy). Może kiedyś nagrasz z nami polską wersję?

Jeśli film Cię zaintrygował, więcej o larpach można dowiedzieć się na Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Live_action_role-playing