„Morderstwo w Rosehill” to larp oparty o twórczość Agathy Christie. To typowy kryminał detektywistyczny, toczony w zamkniętym pomieszczeniu, gdzie wśród zgromadzonych domowników i gości ukrywa się sprawca zbrodni. Duszna atmosfera podejrzeń, wzajemnych oskarżeń i wypływających na wierzch skrzętnie skrywanych rodzinnych tajemnic sprawia, że larp jest mocno osadzony w klimacie powieści tej znakomitej brytyjskiej pisarki. Do tego dochodzi nutka groteski przefiltrowana przez archetypowe spojrzenie na arystokrację brytyjską.
Fabuła gry toczy się w rezydencji państwa Berkley znajdującej się w małym miasteczku o wdzięcznej nazwie Rosehill. Sir Ferdynand prowadził otwarty dom i zawsze otaczał się rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami. Podczas larpa gracze wcielą się w domowników i gości, którzy w wieczór morderstwa znajdowali się akurat w rezydencji.
Akcja gry toczy się współcześnie (bez pandemii), więc gracze w rozmowach mogą odwoływać się do aktualnych wydarzeń na świecie, w polityce lub kulturze.
Lista Wakatów
Eleonora Berkley (K 54) — żona ofiary
Ekscentryczka i dziwaczka. Wydaje się, że tylko częściowo przebywa w tym świecie, błądząc gdzieś myślami w innej przestrzeni i czasie. Ma hopla na punkcie New Age.
Obwiesza się talizmanami, wróży z kart, medytuje, zajmuje oczyszczaniem czakr, ćwiczy jogę. Pochodzi ze szlachetnej rodziny Cameronów i już w wieku 19 lat poślubiła sir Ferdynanda Berkleya. Od początku wiedziała, że to wielki człowiek, który w poprzednim wcieleniu był egipskim faraonem.
Rodzaj odgrywania: teatr
Victoria Berkley (K 24) — adoptowana córka
Adoptowana córka Berkleyów. Niezwykle atrakcyjna i sympatyczna młoda kobieta. Zbuntowana i potrafiąca postawić na swoim. Mieszka w rezydencji od czasu ukończenia studiów. Spadkobierczyni fortuny Berkleyów. Idealistka i wyzwolona feministka z jednej strony, z drugiej zaś rozpieszczona córeczka, która nigdy nie musiała pracować. Lubi luksusy i pieniądze.
Rodzaj odgrywania: immersja
John Hunter (M 31) — siostrzeniec
Syn siostry sir Ferdynanda. Czarna owca w rodzinie Berkleyów. Arogancki i mało sympatyczny. Sir Ferdynand najchętniej by się go pozbył, ale rodzina to rodzina. Płacił mu comiesięczną pensję, którą ten trwonił na alkohol, kobiety i hazard. Niejednokrotnie trzeba było ratować go z opresji, spłacać karciane długi, wyciągać z więzienia. Zadufany w sobie i egocentryczny playboy.
Rodzaj odgrywania: gamizm
Adela Chauvanet (K 25) — aktorka
Francuska aktoreczka. Wątpliwe jednak, żeby potrafiła zagrać Szekspira. Przyjechała do rezydencji Berkleyów wraz z Johnem Hunterem, który oświadczył, że to jego narzeczona. Ubiera się wyzywająco, zachowuje jak panienka lekkich obyczajów i nie wykazuje się zbytnią inteligencją. Zupełnie nie pasuje do wyższych sfer.
Rodzaj odgrywania: gamizm
Sara Reid (K 43) — dekoratorka wnętrz
Specjalistka od Feng Shui, którą Eleonora Berkley zatrudniła do pomocy w urządzaniu domu. Wspólnie badały wahadełkami, w którym miejscu przechodzą żyły wodne i pod tym kątem odpowiednio meblowały dom. Jednakże remont dawno minął, a kobieta nadal tu mieszka. Wszyscy traktują ją jak domowniczkę, przyjaciółkę Eleonory.
Rodzaj odgrywania: immersja
Edward O’Neil (M 27) — pisarz
Sympatyczny młody Walijczyk o pogodnym usposobieniu. Zajmuje się pisaniem ambitnych książek, ale ma trudności ze znalezieniem dla nich wydawcy. Dlatego pisze też tanie kryminały i zatrudnia się jako ghostwriter. Do rezydencji Berkleyów trafił po tym, jak podjął się zadania spisania burzliwego życia sir Ferdynanda.
Rodzaj odgrywania: immersja
Thomas Blake (M 34) — sekretarz
Mroczny i ponury typ. Sekretarz i najbliższy współpracownik sir Ferdynanda Berkleya. Od lat mieszka w rezydencji i zajmuje się sprawami administracyjnymi, finansowymi, majątkowymi oraz nadzorem dokumentacji. Zna wiele tajemnic, a w jego zimnych oczach można dostrzec drapieżne błyski.
Rodzaj odgrywania: gamizm
Duncan MacPerson (M 61) — pułkownik, przyjaciel rodziny
Trochę groteskowy starszy jegomość pochodzący ze szkockiego klanu góralskiego o wielkich tradycjach. Jego przodek walczył w bitwie pod Stirling u boku samego Williama Wallace’a, inny zaś pod Waterloo w 42. Regimencie Szkockich Górali. Jest z tego powodu niezwykle dumny. Ponadto uważa, że na wszystkim zna się najlepiej, co często prowadzi do podejmowanych przez niego katastrofalnych decyzji.
Rodzaj odgrywania: teatr
Julia Scott (K 31) — prezes Fundacji Berkleyów
Prezes Fundacji Berkleyów, która została powołana do zbierania funduszy dla głodującej Afryki. Kobieta piękna, ale zimna i wyniosła jak głaz. Wydaje się kompletnie pozbawiona uczuć. Niegdyś pracowała w Londynie, w dużej korporacji, ale została zwolniona. Pobyt w Rosehill to dla niej zesłanie. Tutaj nie ma wykwintnych restauracji, nocnych klubów, życia towarzyskiego i rozrywek.
Rodzaj odgrywania: gamizm
Kevin/Kevine Wilkinson (U 46) — pastor/pastorowa
Dopiero co przybył do Rosehill, żeby objąć funkcję pastora w tym małym miasteczku. I jak to zwykle z klechami bywa, od razu wprosił się na kolację do domu rodziny Berkleyów. Sympatyczny i jowialny stara się nawiązać przyjacielskie relacje z domownikami i gośćmi. Garnie się do pomocy i wydaje się być dobrym Duszpasterzem.
Rodzaj odgrywania: gamizm
Hiacynta Underwood (K 53) — służąca
Służąca pracująca w rezydencji Berkleyów od niepamiętnych czasów. Niezbyt rozgarnięta, ale bardzo pracowita. Zarządza kuchnią – dba, żeby posiłki były zawsze gotowe na czas. Zazwyczaj milcząca i skryta.
Rodzaj odgrywania: immersja
Paul Underwood (M 36) — inspektor policji
Syn służącej Hiacynty, który wychował się w rezydencji Berkleyów. Wyjechał na studia do Londynu, a po powrocie objął funkcję inspektora w Rosehill. To właśnie on jako pierwszy został wezwany na miejsce zbrodni. Zna większość obecnych w rezydencji, są mu bliscy jak rodzina i ciężko będzie mu prowadzić dochodzenie.
Rodzaj odgrywania: immersja
Richard/Rachel O’Toole (U 45) — detektyw
Nie ma w Wielkiej Brytanii nikogo, kto nie słyszałby o tym słynnym irlandzkim detektywie. W prasie i telewizji co pewien czas pojawiają się informacje, że ponownie rozpracował jakąś kryminalną zagadkę. Nie ma takiej zbrodni, której by nie wykrył i sprawy, której by nie rozwiązał. To dziwak cierpiący na nerwicę natręctw i wielce rozbuchane ego.
Rodzaj odgrywania: gamizm
Gabriel/Gabriela Knut (U 39) — koroner
Koroner, który przybył na miejsce zbrodni. Jako lekarz medycyny sądowej prowadzi dochodzenie w razie nagłego i niespodziewanego zgonu, współpracując z policją. Jest pozornie zdystansowany, zachowuje stoicki spokój, jednak tak naprawdę lubi adrenalinę, a trzymające w napięciu wydarzenia, takie jak to, to dla niego chleb powszedni.
Rodzaj odgrywania: gamizm