Zeszłej jesieni piąty sezon naszej działalności rozpoczęliśmy naszym pierwszym weekendowym blackboxem. Na jego program złożyły się 3 larpy i 3 kilkugodzinne warsztaty o tematyce larpowej. Pomysł sprawdził się doskonale, dlatego ponownie zapraszamy was do mocnego startu w nowy sezon.
Co konkretnie przygotowaliśmy?
Warsztaty
W pewnych aspektach larpy można traktować niczym inwestycję. Opłaca się być dobrym graczem i warto stawać się coraz lepszym. Im więcej sam/a wkładam w przygotowanie do gry, im bardziej staram się odgrywać moją postać — tym samym odpowiadają współgracze. Tym więcej satysfakcji i frajdy larp przynosi wszystkim uczestnikom.
Chcemy odgrywać lepiej. Tylko nie zawsze wiemy jak to zrobić. W tym właśnie pomagają nam warsztaty i ćwiczenia rozgrzewkowe prowadzone przed larpami. Program ubiegłorocznego BB Weekendu wypełniliśmy nimi po brzegi — również takimi, na które nigdy wcześniej nie znaleźliśmy czasu. W ramach tegorocznej edycji ponownie odbędą się 4 trzygodzinne spotkania warsztatowe.
Tym razem ich tematykę wybierzemy po zasięgnięciu Waszej opinii.
Sobota, 5 października
Blok 1, 11:00 — 14:00 (w ankiecie w serwisie Facebook wybierzecie JEDEN z poniższych tematów; zajęcia poprowadzą gospodarze blackboxu: Piotr Budzisz, Paulina Michałowska lub Piotr Milewski)
Warsztaty o emocjach*Warsztaty komfortu.
Kiedy powiedzieć dosyć? Jak to zrobić, by nie popsuć gry innym? Zajęcia poświęcone na ćwiczenie technik i metatechnik komunikowania granic komfortu i bezpieczeństwa.- Warsztaty ruchu wg Labana.
Czy wiedza skodyfikowna przez jednego z najważniejszych teoretyków tańca — Rudolpha Labana — może przydać się w larpie? Oczywiście! W larpie — podobnie jak na scenie — jesteśmy w ruchu. Ruch to energia, tempo i przestrzeń — połączenie tych trzech elementów to komunikacja, ekspresja i narracja. Nauczmy się komunikować ruchem i świadomie snuć opowieści całym ciałem!
* powtórka zajęć z BlackBox No51, czyli ubiegłorocznego weekendu z warsztatami i larpami
Blok 2, 15:00 — 18:00 (w ankiecie w serwisie Facebook wybierzecie JEDEN z poniższych tematów; zajęcia poprowadzi gościnnie Krzysztof Gojowy z grupy impro “Wolne elektrony”)
- Warsztaty tworzenia postaci
Uczestnicy gier larpowych najczęściej tworzą swojego bohatera na podstawie karty postaci. Improwizatorzy — w akcji, działaniu, dialogu. Warsztaty z budowania postaci “bez dokumentacji”.
Wykorzystywanie technik improwizacji do szybszego tworzenia bardziej różnorodnych postaci, które będą zaskakiwały i będą bardziej prawdziwe. Wyszukiwanie inspiracji wokół siebie do nowych postaci. Warsztaty o statusie 2.0
Jeszcze więcej ćwiczeń dotyczących tego, jak grać wysokim i niskim statusem, jak go zmieniać i budować z tego sceny, akty i całe dramaty. Rozszerzeniezajęć z roku ubiegłego.Warsztaty gry improwizowanej
Czym jest przyjmowanie, czym blokowanie? Jak budować fascynujące opowieści z twistem tu, teraz i bez namysłu? Impro-sekrety dla larpwoców.
Warsztat ukierunkowany na podstawowe zasady improwizacji. Rozwijanie kreatywności, refleksu, akceptacji i umiejętności inspiracji na podstawie ćwiczeń i gier improwizowanych. Ćwiczenie połączone ze świetną zabawą.
Niedziela, 6 października
Blok 1, 11:00 — 14:00, Blok 2, 15:00 — 18:00 (w ankiecie w serwisie Facebook wybierzecie DWA z poniższych tematów; zajęcia poprowadzi gościnnie Anna “Szarańcza” Szewczyk z poznańskiej grupy larpowej Nautilius)
WarsztatyPowerplay*WarsztatyUważności*- Warsztaty Flirtowania *
- Warsztaty Zaufania
Co zrobić, jeśli macie tylko kilka godzin przed larpem, by zbudować relację, która fabularnie trwa od lat? Aby rozumieć się bez słów, dokańczać za siebie zdania, znać ulubione potrawy? Zaufanie pomiędzy graczami jest bezcenne, gdy działamy w duecie. Nie jest oczywiście możliwe wykreowanie tego uczucia instant, ale przed larpem warto wykonać kilka ćwiczeń pozwalających wiarygodne je odegrać. Podczas warsztatu podzielimy się na pary, omówimy cel każdego z zadań, a każdy uczestnik otrzyma “ściągę” dzięki której będzie mógł (odwołując się do zapamiętanych ćwiczeń) przygotowywać się samodzielnie do przyszłych gier.
* powtórka zajęć z BlackBox Summer Week 2019
Wszystkie zajęcia warsztatowe prowadzimy nieodpłatnie. Obowiązują zapisy online.
Larpy
Fundacja: Program Pielgrzym
Sobota, 19:00 — 24:00, Grodzisko Sopot
Fundacja: Program Pielgrzym to larp bezszwowo łączący konwencję fantasy i science fiction. Swoją premierę — i jak dotąd jedyną odsłonę — miał podczas konwentu larpowego Hardkon 2008, gdzie w finale pierwszego polskiego konkursu larpowego Złota Brama jego autorzy zdobyli główną nagrodę.
Inspirowany takimi dziełami popkultury jak seria powieści Hyperion czy Diuna, larp przenosi graczy w odległą przyszłość. Wysoko rozwinięte galaktyczne imperium ludzi odkryło na jednej z odległych planet miejsce, w którym co pewien czas manifestuje się byt odpowiadający swą charakterystyką… Istocie boskiej.
Na naszą prośbę autorzy gry odnaleźli oryginalny scenariusz i przystąpili z nami do jego redakcji — będziecie więc mieli okazję zagrać w odświeżoną i poprawioną “wersję 2.0” tej bardzo wyjątkowej gry.
Listę wolnych ról znajdziecie TUTAJ.
Noc Jeepów
Niedziela, 19:00 — 23:00, Klubogaleria Bunkier, Gdańsk
Zamiast decydować się na jeden konkretny larp, drugi wieczór naszego weekendu postanowiliśmy poświęcić na przegląd jeepformów: czyli bardzo wyjątkowego gatunku larpów. Gry tego rodzaju zazwyczaj podzielone są na sceny, dopuszczają aktywny udział publiczności, która wspiera graczy w stworzeniu jak najciekawszej opowieści.
Przygotowaliśmy obszerny katalog scenariuszy, które jeszcze nigdy nie zawitały na scenę BlackBox 3City. To właśnie Ty drogi graczu / droga graczko zdecydujesz, w które jeepy będziemy grać tego wieczoru. Jedna gra potrwa około 90 do 120 minut, tak więc każdy z graczy będzie miał szansę wziąć udział w dwóch różnych jeepach.
Scena będzie Wasza, karty postaci wydrukowane, Mistrz Gry w gotowości.
Let’s Play!
Listę gier, które przygotowaliśmy znajdziecie TUTAJ.
Na larp Fundacja: Program Pielgrzym oraz na Noc Jeepów obowiązuje zniżka 20% dla posiadaczy Karty do kultury. Podczas kupowania blietu na Evenei należy podać kod rabatowy “KARTA DO KULTURY”. Jeśli z niego skorzystacie, przed larpem poprosimy Was o okazanie waszej Karty do kultury.